kobieta-w-ciazy-aminopunkcja

Amniopunkcja – inwazyjne badanie prenatalne

Amniopunkcja polega na pobraniu płynu owodniowego otaczającego płód , celem wykonania badania płynu. Badanie to jest wykonywane pomiędzy 15 tym a 20 tym tygodniem ciąży. Niekiedy wykonuje się amniopunkcję w trzecim trymestrze ciąży, kiedy chcemy określić czy płuca są dostatecznie dojrzałe aby mógł nastąpić poród. Aby pobrać płyn owodniowy należy nakłuć powłoki brzuszne igłą, następnie igła przechodzi przez ścianę macicy i pobierana jest próbka z jamy owodni.

Wskazania do amniopunkcji występują wtedy, gdy:

  • obraz usg płodu jest nieprawidłowy
  • wywiad rodzinny potwierdza występowanie wad wrodzonych
  • wiek matki to 35 lat i powyżej tego wieku

Dzięki amniopunkcji można wykryć u płodu:

  • Zespół Downa,
  • anemię sierpowatą
  • mukowiscydozę
  • chorobę Tay-Sachs
  • wady układu nerwowego

Podobnie jak w biopsji kosmówki tak i w tym badaniu prenatalnym można określić płeć płodu. Niekiedy amniopunkcja nie udaje się i jest to najczęściej wtedy, gdy pobrana jest zbyt mała ilość płynu owodniowego.

Czy amniopunkcja może być ryzykowna dla matki lub płodu?

Około 1% powikłań tego inwazyjnego badania prenatalnego jest poronienie. Jest to badanie inwazyjne i jak w każdym takim badaniu może dojść do wprowadzenia infekcji. Może dojść również w wyniku tego badania do przeniesienia infekcji z matki na płód np.;zakażenie wirusem HIV. Na skutek amniopunkcji może również dojść do zranienia płodu, co jest wyjątkowo rzadkie albo do wyciekania płynu owodniowego, skurczów macicy. Inne niebezpieczeństwo dotyczące matek Rh ujemnych to wystąpienie konfliktu serologicznego po badaniu. Związane jest to z możliwością przeniknięcia krwinek płodu do krążenia matki. Organizm matki produkuje wówczas przeciwciała przeciwko krwinkom płodu i sytuacja ta jest niebezpieczna dla płodu, kiedy jest to kolejna ciąża. Aby przeciwdziałać groźnym skutkom konfliktu serologicznego po amniopunkcji ciężarnym z grupą krwi Rh minus i będących w kolejnej ciąży podaje się po amniopunkcji immunoglobulinę anty-D.

Jak przygotować się do amniopunkcji?

Pęcherz moczowy powinien być pełen, ponieważ powoduje to uniesienie macicy i wówczas nakłucie jest znacznie łatwiejsze.

Jak przebiega amniopunkcja?

1.Przed amniopunkcją wykonywane jest usg celem sprawdzenia czy ciąża nie jest mnoga.
2.Dezynfekuje się miejsce na brzuchu, gdzie będzie wkłuta igła.
3.Igła jest obserwowana przez cały czas wkłucia na obrazie usg.
4.Zazwyczaj pobranie 15-20 ml. Płynu owodniowego trwa około 2 minut.
5.Po wyjęciu igły lekarz jeszcze raz bada płód.

Jak należy zachowywać się po amniopunkcji?

Należy unikać po amniopunkcji podnoszenia cięższych przedmiotów, ćwiczeń fizycznych, powstrzymać się od współżycia seksualnego, unikać sytuacji stresujących. Dzień po badaniu można powrócić do wcześniejszego trybu życia, jeśli nie ma innych zaleceń lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>