badanie-ultrasonograficzne

Badanie ultrasonograficzne w pierwszym trymestrze ciąży z oceną ryzyka zaburzeń genetycznych

Badanie usg płodu w pierwszym trymestrze ciąży wykonywane od 11 do 13 tego tygodnia ciąży daje informację o czasie trwania ciąży oraz pomaga wyznaczyć datę porodu. Dzięki pomiarowi długości CRL czyli ciemieniowo – siedzeniowej dziecka można określić czas trwania ciąży.

Część wad wrodzonych można wykluczyć przy pomocy badania ultrasonograficznego.

Jednym z niebezpieczeństw ciąż bliźniaczych jest posiadanie wspólnej kosmówki przez bliźniaki. W przypadku istnienia takiej anomalii może istnieć potrzeba wdrożenia specjalistycznego postępowania przeciwdziałającego wzajemnemu przetaczaniom krwi przez bliźniaki. Mówimy wówczas o ciąży jednokosmówkowej.

”Biorca” czyli dziecko podkradające krew od „dawcy” jest duże a jego serce jest przeciążone ponieważ musi przepompować zwiększoną ilość krwi. „Dawca” natomiast jest mniejszy i niedotleniony.

Innym pomiarem wykonywanym w trakcie badania usg jest przezierność karkowa NT. Jest ona mierzona w okresie od 11 do 13 tego tygodnia ciąży. Jeżeli stwierdza się zwiększony wymiar NT to oznacza, że istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia wad wrodzonych lub zaburzeń genetycznych.

W tym czasie dzięki badaniu usg można określić ryzyko występowania Zespołu Downa, które zależy od:

  • wieku matki,
  • przezierności karkowej,
  • obecności lub braku kości nosa u płodu,
  • akcji serca płodu,
  • przepływu krwi przez zastawkę trójdzielną,
  • przepływu krwi przez ductus venosus w wątrobie płodu,
  • obecności lub braku wad fizycznych,
  • poziomu dwóch hormonów; beta-hcg i PAPP-a.

Potwierdzenie lub wykluczenie występowania trisomii daje biopsja kosmówki lub amniopunkcja. Badanie DNA płodu we krwi matki daje odpowiedź czy mamy do czynienia z trisomią z prawdopodobieństwem 99%. Jest to nieinwazyjne badanie prenatalne, ale w przypadku wyniku pozytywnego według wytycznych Fetal Medicine Foundation w Londynie należy wykonać amniopunkcję lub biopsję kosmówki. FMF jest organizacją , która certyfikuje lekarzy wykonujących badania usg prenatalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>