kobieta-u-lekarza

Biopsja kosmówki – inwazyjne badanie prenatalne

Dzięki biopsji kosmówki można wykryć choroby genetyczne i aberację chromosomalne z prawdopodobieństwem 98-99%. Biopsja kosmówki może być również określić ojcostwo. To badanie prenatalne zwykle wykonuje się pomiędzy 10 tym a 14 tym tygodniem ciąży.

Istnieją dwa sposoby wykonania biopsji kosmówki:
1. Dotarcie przy pomocy katetera czyli cewnika przez szyjkę macicy do łożyska . Cewnikiem pobiera się delikatnie komórki kosmówki, które później służą do badania. Pobranie w ten sposób kosmówki wykonuje się obserwując kateter na obrazie usg.
2. Biopsja igłowa polegająca na wprowadzeniu igły przez powłoki brzuszne do łożyska. W ten sposób pobiera się próbkę tkanki z łożyska . Podobnie jak w biopsji wykonywanej cewnikiem tak i tutaj cały zabieg obserwuje się na obrazie usg. Jest to procedura podobna do amniocentezy.

Wykonując badanie prenatalne polegające na biopsji kosmówki uzyskujemy większą ilość próbek tkanki aniżeli w amniocentezie i wynik badania biopsji kosmówki jest uzyskiwany szybciej niż wynik badania amniopunkcji.

Przy pomocy tego badania można wykryć np.; mukowiscydozę u płodu, ale nie można wykryć defektów układu nerwowego. Ryzykiem tego badania może być 1% poronień po biopsji kosmówki.

Kiedy badanie prenatalne polegające na biopsji kosmówki nie jest rekomendowane dla ciężarnej:

  • czynna infekcja
  • ciąża mnoga
  • krwawienie z warg sromowych podczas ciąży

Jak pacjentka powinna zachowywać się po biopsji kosmówki?

  • przez 3 dni po zabiegu należy unikać podnoszenia cięższych przedmiotów
  • nie należy odbywać podróży lotniczych
  • jeśli wystąpi po biopsji wyciek płynu owodniowego lub skurcze należy o tym zawiadomić lekarza.

Jeśli w wyniku powyższego badania prenatalnego zostały wykryte zaburzenia chromosomalne należy skontaktować się z genetykiem w celu uzyskania wyczerpujących informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>