04.09.2015 obrazek

Kwas foliowy może obniżyć ryzyko urodzenia dziecka z autyzem

Od lat zażywanie kwasu foliowego zalecane jest kobietom ciężarnym i planującym ciążę w profilaktyce rozszczepu kręgosłupa. Wyniki badań opublikowanych niedawno w Journal of the American Medical Association wskazują, że może on również zapobiegać autyzmowi.
Przebadano ponad 85 tysięcy dzieci urodzonych pomiędzy 2002 a 2008 rokiem. 270 dzieci, których rodzice wzięli udział w badaniu, urodziło się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Badania wykazały, że u kobiet, które przyjmowały kwas foliowy przez cztery tygodnie przed zajściem w ciążę i osiem pierwszych tygodni ciąży, ryzyko urodzenia dziecka z autyzmem było o 40% niższe niż u kobiet, które nie przyjmowały kwasu foliowego. Należy zaznaczyć, że badanie nie uwzględniło innych czynników ryzyka u kobiet, które nie przyjmowały kwasu foliowego. Biorąc pod uwagę, że kwas foliowy jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka, nie powinno dziwić, że jego niedobór może prowadzić do zaburzeń o podłożu neurologicznym, do których zalicza się zaburzenia ze spektrum autyzmu. Jak twierdzą badacze, odkrycie związku między niedoborem kwasu foliowego a autyzmem nie oznacza, że zażywanie kwasu foliowego zmniejszy liczbę urodzeń dzieci autystycznych. Naukowcy zastrzegają, że potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić, że odkryta zależność jest stała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>