badanie-dna

Czy test DNA płodu zastąpi amniopunkcje?

Obecnie badanie DNA płodowego, uzyskanego z krwi ciężarnej, może dostarczyć informacji czy u płodu stwierdzane są aberacje chromosomalne. W przeciwieństwie do amniocentezy, gdzie igłę wbija się w powłoki brzuszne i wprowadza się do jamy owodni celem pobrania płynu owodniowego, badanie DNA płodowego z krwi przyszłej matki nie jest inwazyjnym badaniem prenatalnym. Dokładność takiego badania DNA płodu wynosi 99%. W przyszłości izolowanie DNA płodu z osocza przyszłej matki może zastąpić amniocentezę i biopsje kosmówki. Obecnie standardowym postępowaniem w celu wykluczenia lub potwierdzenia trisomii u płodu są inwazyjne badania prenatalne, ale niosą one ze sobą ryzyko poronień w ok.1% wykonanych badań. Nieinwazyjne badanie prenatalne DNA płodowego jest bardzo specyficzne i można je wykonywać już w 10 tym tygodniu ciąży.

W badaniu opublikowanym w Ultrasound in Obstetrics and Gynecology , którego autorem jest Kypros Nicolaides i jego koledzy, stwierdzono, że błędnie pozytywne wyniki w badaniu DNA płodowego występują w 0,1% przypadków. Jednak nadal wynik pozytywny nieinwazyjnego badania prenatalnego powinien być potwierdzony przez badanie inwazyjne czyli amniopunkcje lub biopsje kosmówki. Obecnie następujące firmy biotechnologiczne oferują swoje testy do badania trisomii u płodu; Ariosa Diagnostics posiadająca Harmony Prenatal Test, Natera oferująca Prenatus Test, Verinata Health z Verifi test oraz Sequenom posiadający test Materni T21 LTD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>