spina bifida

Leczenie rozszczepu kręgosłupa w okresie płodowym

Badania porównujące leczenie operacyjne rozszczepu kręgosłupa przed i po urodzeniu dziecka dowodzą, że leczenie chirurgiczne w okresie płodowym daje w przyszłości większe szanse dziecku na szybszy powrót do zdrowia.

Dzieci z spina bifida leczone w okresie płodowym znacznie częściej chodzą samodzielnie w drugim roku życia aniżeli dzieci leczone po urodzeniu. Podstawą do rozpoznania rozszczepu kręgosłupa u płodu jest badanie ultrasonograficzne pomiędzy 12 i 14 tygodniem ciąży. Operacje spina bifida odbywają się około 23 tygodnia ciąży.

Jednym z ośrodków , w których leczy się dzieci w okresie płodowym jest Ochsner Medical Center w USA. Jednym z najpoważniejszych rodzajów rozszczepu kręgosłupa jest przepuklina oponowo – rdzeniowa. Jest to wrodzona wada układu nerwowego polegająca na pozostawaniu poza kanałem kręgowym części rdzenia kręgowego i nerwów.
Multidyscyplinarny zespół lekarzy w Ochsner Medical Center operuje dzieci w łonie matki.

Jednym z operowanych dzieci był chłopiec z przepukliną oponowo – rdzeniową, który ważył wówczas około pół kilograma. Dzięki wykonanemu badaniu prenatalnemu można było wcześniej postawić diagnozę, a następnie wdrożyć leczenie w okresie płodowym, aby dać szanse dziecku na prawidłowy rozwój po urodzeniu.

W Polsce pierwszą operację spina bifida w łonie matki wykonano w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>