new-born-702548_1280 (2) 24.06.2015

Pierwsza mama, której w dzieciństwie pobrano tkankę jajnikową i zamrożono.

W uniwersyteckim szpitalu w Libre w Brukseli urodziło się pierwsze dziecko, którego mamie w dzieciństwie pobrano tkankę jajnikową i zamrożono. Kobieta jako dziewczynka przyjechała z Konga do Belgii, gdzie leczono u niej zaawansowane stadium anemii sierpowatej. Wymagała wówczas przeszczepu szpiku, którego dawcą był jej brat. Przed wdrożeniem chemioterapii i radioterapii od dziewczynki pobrano tkankę jajnikową i zamrożono ją, aby w przyszłości, po zakończeniu leczenia móc tkankę na powrót wszczepić.

Wcześniej były doniesienia dotyczące urodzenia dziecka przez kobiety, u których dokonano pobrania tkanki jajnikowej, a później ponownego wszczepienia tej tkanki. Jednak dotąd żadna z tych kobiet nie miała pobieranej tkanki jajnikowej przed okresem pokwitania.

Pobieranie tkanki jajnikowej, zamrażanie i wszczepianie stosuje się u tych kobiet, które w przyszłości chcą mieć dzieci, a planowana jest u nich chemioterapia, która może zniszczyć ich płodność. Zazwyczaj pobiera się jajnik lub jego fragment i zamraża się w ciekłym azocie. Kiedy kobieta decyduje się na posiadanie potomstwa, fragmenty jajnika wszczepia się w okolice pobrania. Niestety „działanie” takiego przeszczepu nie trwa długo. Niektóre kobiety nie wymagają procedur wspomaganego rozrodu i zachodzą w ciążę w sposób naturalny tak jak zdarzyło się wspomnianej pacjentce. Kobieta urodziła dziecko w wieku 27 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>