steak-353115_1280_2

Czego nie powinna jeść kobieta w ciąży

W trakcie ciąży należy szczególnie unikać pokarmów, które zawierają Listerie, Toksoplazmozę lub rtęć.
Listeria jest bakterią, która nie ulega zniszczeniu na skutek oziębienia np. w lodówce. Wręcz przeciwnie jej kolonie mogą się tam mnożyć. Zawsze po krojeniu na desce surowego mięsa należy przed użyciem tej deski powtórnie ją dokładnie umyć, aby nie przenieść Listerii np. na warzywa. Listeria może kryć się także w niepasteryzowanym mleku lub serach produkowanych z niepasteryzowanego mleka jak np. niektóre gatunki fety. Ryby również mogą zawierać tą bakterię. Jeśli kobieta w ciąży chciałaby zjeść rybę, to tylko całkowicie usmażoną lub ugotowaną. Nie każdy rodzaj wędzenia zabija Listerie.
Toksoplazma jest parazytem, który jest szczególnie niebezpieczny dla płodu. Nie powinno się spożywać niedopieczonego mięsa, czy też nieumytych owoców lub warzyw. W ten sposób zmniejszamy ryzyko zakażenia tym parazytem. Kobiety ciężarne wegetarianki nie są bezpieczne przed zakażeniem Toksoplazmą, ponieważ oocysty wydalane przez kota mogą przetrwać w glebie rok i znajdowane są na nieumytych warzywach lub owocach.
Rtęć, jak jest powszechnie wiadomo, znajduje się w owocach morza. Najwyższe stężenie rtęci stwierdzane jest w mięsie rekina, miecznika, makreli królewskiej. Wysokie stężenia rtęci zawiera tuńczyk błękitnopłetwy lub Halibut. Najniższe stężenie rtęci zawierają krewetki, sardynki, jesiotr, flądra, kalmar, ostrygi. Kobieta w ciąży powinny jeść owoce morza, ale unikać tych, które zawierają najwyższe stężenia rtęci. Należy również pamiętać, że niektóre herbaty owocowe i alkohole także zawierają rtęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>