pregnant-711747_1280 (2)

Ile powinnyśmy dziennie przyjmować kwasu foliowego, żelaza i wapnia?

Trzeba pamiętać, że okres prekoncepcyjny, czy też okres ciąży lub czas karmienia piersią wymagają specjalnego odżywiania się kobiety. Zwykle zdrowa kobieta, która nie planuje ciąży, ale odżywia się prawidłowo, nie musi przyjmować suplementacji witaminowej.
Inna jest sytuacja kobiety, która planuje ciążę. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia u dziecka rozszczepu kręgosłupa, powinna dziennie przyjmować 600 mikrogramów kwasu foliowego. Jeśli w codzinnej diecie nie jest w stanie dostarczyć sobie takiej ilości kwasu foliowego, powinna skorzystać z suplementacji. Zwykle mężczyźni i kobiety potrzebują jedynie 400 mikrogramów kwasu foliowego.
Kobieta, która nie jest w ciąży i jest w wieku od 19 do 50 lat, powinna przyjmować 18 mg żelaza dziennie. W ciąży dawka dzienna żelaza zwiększa się do 27 mg. Nie jest celowe przyjmowanie większych dawek żelaza, jeżeli lekarz ich nie zlecił. Przedawkowanie żelaza może spowodować nudności, zaparcia, wymioty a w skrajnych przypadkach inne, bardzo poważne objawy. Najbezpieczniej jest przyjmować żelazo w naturalnym pokarmie. Aplikowanie sobie różnego rodzaju multiwitamin z zawartością żelaza może okazać się w niektórych przypadkach groźne dla zdrowia.
Kobieta w ciąży, podobnie jak i dorosły człowiek w wieku od 19 do 50 lat, posiada zapotrzebowanie dzienne na wapń w ilości 1000 mg. Trzeba pamiętać, że multiwitaminy dla ciężarnych często zawierają 200 – 300 mg wapnia. Resztę wapnia ciężarna przyjmuje w diecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>