odzywiamie w ciazy

Jakie składniki odżywcze niezbędne są w czasie ciąży?

Niektóre substancje są zmagazynowane w organizmie, pozostałe zaś trzeba codziennie dostarczać z pożywieniem, należą do nich:

Białko
Kwas tłuszczowy DHA
Żelazo
Witaminy A, C, B6. B12
Foliany
Niacyna
Ryboflawina
Tiamina
Jod
Cynk

Białko niezbędne jest do tworzenia tkanek i płynów, a zapotrzebowanie na nie rośnie w drugim i trzecim trymestrze. Czyli w ciąży codziennie należy spożywać go o 25 g więcej niż przed ciążą. Bogate w białko są rośliny strączkowe, warzywa zielono listne, orzechy i nasiona. Tradycyjna medycyna chińska na przykład zaleca, aby kobiety ciężarne jadły codziennie orzechy włoskie, które swym kształtem przypominają mózg ludzki. Orzechy włoskie zawierają bowiem duże ilości kwasu alfa-linolenowego, a ten z kolei przekształca się w kwas tłuszczowy DHA odpowiedzialny za rozwój mózgu.

Zapotrzebowanie na żelazo, które jest konieczne do wytworzenia dodatkowej krwi niezbędnej dla kobiety i dziecka, ulega podwojeniu. Przed ciążą to 15µg, a w ciąży to aż 27 µg dziennie. Żelazo lepiej się wchłania w towarzystwie witaminy C, więc dobrym pomysłem jest na przykład jedzenie sałatki z warzyw zielono listnych z pomidorami lub owocami cytrusowymi. Natka pietruszki zawiera i żelazo i witaminę C!!! Jeżeli jednak cierpisz na anemię w ciąży i lekarz zalecił Ci przyjmowanie suplementów, to pij dużo wody i jedz duże ilości błonnika. A suplementy najlepiej przyjmuj pomiędzy posiłkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>