obesity

Otyłość w ciąży i zagrożenia z nią związane

Według badań otyłość w ciąży jest tak powszechna, że dotyczy co czwartej ciężarnej kobiety. Udowodniono również, że otyłość w ciąży stanowi zagrożenie nie tylko dla matki, ale i dla dziecka. Mianowicie wiąże się z takimi komplikacjami jak: krwawienia, choroba zakrzepowo-zatorowa, infekcje, cukrzyca typu 2, nadciśnienie, białkomocz, konieczność cesarskiego cięcia. Płody otyłych matek bywają narażone na wewnątrzmaciczny zgon.

Zdarzają się także przypadki urodzenia martwego dziecka albo zgon płodu zaraz po jego urodzeniu, przedwczesny poród, hipertrofia wewnątrzmaciczna (makrosomia), czyli nadmierna masa płodu w stosunku do wieku płodowego, czego rezultatem może być dystocja barkowa – sytuacja w czasie porodu, kiedy po wyjściu główki dziecka, urodzenie barków jest utrudnione.

Kolejnym powikłaniem związanym z otyłością w ciąży jest zespół aspiracji smółki, który polega na niedotlenieniu wewnątrzmacicznym i aspiracji wód płodowych przez płód wraz z oddaną przedwcześnie smółką.

Ile zatem kilogramów można przybrać na wadze, żeby nie doszło do otyłości i wyżej opisanych komplikacji?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na swój wskaźnik BMI – sprawdź w tabeli poniżej.

tabela bmi

 
W sytuacji, kiedy twój wskaźnik BMI przed ciążą wynosił mniej niż 19, możesz przytyć nawet do 16 kg w ciąży. A kiedy BMI miało zakres 25-29, czyli świadczyło już o nadwadze, można przytyć w ciąży nie więcej niż 10-11 kg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>