cukrzyca

Test obciążenia glukozą w ciąży – czy jest niezbędny?

Test obciążenia glukozą jest koniecznym i zarazem rutynowym badaniem zlecanym między 24. i 28. tygodniem ciąży.

Wykonuje się go, by wykryć ewentualną cukrzycę ciążową, która jest o tyle groźna dla płodu, że glukoza przenika przez łożysko i zmusza trzustkę płodu do zwiększonej produkcji insuliny.

Skutkiem cukrzycy ciążowej jest urodzenie dziecka o wysokiej masie urodzeniowej, zbyt intensywny wzrost płodu, zwiększa się też ryzyko wystąpienia wad serca i cewki moczowej u płodu.

Lekarstwem na cukrzycę ciążową jest oczywiście stosowanie diety, którą zaleci lekarz prowadzący lub diabetolog.

A sam test obciążenia glukozą (GCT) polega na pobraniu krwi, następnie wypiciu roztworu 50g lub 75g glukozy rozpuszczonej w wodzie, odczekaniu dwóch lub jednej godziny w punkcie pobrań i ponownym pobraniu krwi.

Jeśli wynik po wypiciu 50 g glukozy waha się między 140 a 180 mg/dl należy powtórzyć badanie i wypić roztwór 75g glukozy. Natomiast jeśli i to badanie wypadnie powyżej normy 140 mg/dl wówczas diagnozuje się cukrzycę ciążową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>